Silesia Drum

Kup w przeciągu

14

[01.01,06.01,09.04,10.04,01.05,03.05,28.05,08.06,15.08,01.11,11.11,25.12,26.12]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj.

Złóż zamówienie dziś, a wyślemy je w kolejny dzień roboczy.

Złóż zamówienie dziś, a wyślemy je w kolejny dzień roboczy.

Naciągi - czyli kilka ważnych informacji
Naciągi - czyli kilka ważnych informacji

DRUM HEAD lub DRUM SKIN czyli naciąg, to tak naprawdę membrana naciągnięta na jeden lub oba „otwarte” końce bębna.
Naciąg jest uderzany pałeczkami, miotełkami lub rękami, dzięki czemu wibruje, a dźwięk rezonuje przez bęben. Dlaczego wspominamy również o rękach? Ponieważ wiele instrumentów perkusyjnych jak bongosy czy conga opierają się głównie o taką grę a często jest to temat pomijany.

Dodatkowo poza instrumentami perkusyjnymi, naciągi perkusyjne są również używane na niektórych instrumentach strunowych.
Wiedziałeś o tym?
Znasz na pewno taki instrument.
Nic nie przychodzi Ci na myśl?
A banjo?!

 

KRÓTKA LEKCJA HISTORII
Pierwotnie naciągi były wykonane ze skóry zwierzęcej. Po raz pierwszy użyte były we wczesnej historii ludzkości, na długo przed tym, jak zaczęto nagrywać płyty. W 1957 roku Remo Belli i Sam Muchnick wspólnie opracowali naciąg polimerowy, co doprowadziło do rozwoju firmy Remo Drumhead.


Pomimo niezliczonych zalet plastikowych membran, perkusiści w grupach rekonstrukcji/historycznych używają naciągów naturalnych czyli wykonanych ze skóry zwierzęcej - dla lepszego oddania historycznej autentyczności swoim występom. Membrany z naturalnej skóry są również popularne wśród muzyków występujących w gatunkach jazzu, orkiestry i muzyki dawnej ze względu na ich preferencje dotyczące brzmień i instrumentów poprawnych dla danego okresu.
Naciągi z prawdziwej skóry używane są na większości bębnów ręcznych, w tym djembach, bębnach ramowych, bongosach i congach. W ostatnich latach firmy takie jak Remo rozpoczęły produkcję syntetycznych odpowiedników dla niektórych bębnów ręcznych. Nastąpił również powrót do stosowania prawdziwych naciągów z naturalnej skóry przez perkusistów grających na zestawach perkusyjnych. Jest wiele firm które oferują naciągi z koziej, cielęcej a nawet i kangurzej skóry.


Innym popularnym materiałem stosowanym do produkcji naciągów perkusyjnych są włókna aramidowe, takie jak kevlar. Naciągi kevlarowe stosowane są również w perkusji marszowej – i w tej dziedzinie są najbardziej popularne.


Naciągi siateczkowe to naciągi perkusyjne, które są zwykle zbudowane ze splotu materiału syntetycznego - pierwotnie używane były tylko na bębnach elektronicznych, ponieważ zapewniają bardzo podobne odczucia podczas gry do tradycyjnych naciągów.


STROJENIE
Naciąg sam nie będzie się trzymał na bębnie. Mamy do tego specjalne obręcze – metalowe, drewniane lub plastikowe (w przypadku perkusji elektronicznych). Obręcze pełnią jeszcze jedną ważną funkcję – pozwalają nam, poprzez zmianę nacisku, na strojenie naciągów. Do tego przyda nam się coś takiego jak „Klucz perkusyjny" to specyficzny, czterostronny klucz używany do wkręcania/odkręcania specjalnych śrub perkusyjnych, które znajdują się przy obręczy.

 

WYTŁUMIĆ CZY NIE? OTO JEST PYTANIE!
Perkusiści czasami tłumią swoje bębny używając specjalnych membran, niektóre z nich są bowiem fabrycznie wytłumione. Większość tłumienia jest jednak wykonywana przez zewnętrzne tłumiki takie jak:
- popularne żelki
- tłumiki / wyciszacze
- specjalne poduszki (chociaż wiemy, że te „niespecjalne” też są często w użyciu)
- czy w przypadku znanych perkusistów jak Josh Dion (jak to miało miejsce na jednej z edycji Śląskiego Festiwalu Perkusyjnego) może być to portfel.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium