Kup w przeciągu

15

[15.05,16.05,22.05,23.05,29.05,30.05,05.06,06.06,12.06,13.06,19.06,20.06,26.06,27.06,03.07,04.07,10.07,11.07,17.07,18.07,24.07,25.07,31.07,01.08,07.08,08.08,14.08,15.08,21.08,22.08,28.08,29.08,04.09,05.09,11.09,12.09,18.09,19.09,25.09,26.09,02.10,03.10,09.10,10.10,16.10,17.10,23.10,24.10,30.10,31.10,06.11,07.11,13.11,14.11,27.11,28.11,04.12,05.12,11.12,12.12,18.12,19.12,25.12,26.12]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj.

Złóż zamówienie dziś, a wyślemy je w kolejny dzień roboczy.

Złóż zamówienie dziś, a wyślemy je w kolejny dzień roboczy.

Wersje językowe
Przewodnik po pałkach perkusyjnych. Jakie pałki wybrać?
Przewodnik po pałkach perkusyjnych. Jakie pałki wybrać?

 

Przewodnik po pałkach perkusyjnych

Jakie pałki wybrać dla siebie?

 

Obecnie producenci pałek perkusyjnych oferują bardzo szeroką game modeli. W sklepach możemy znaleźć pałki z różnych materiałów, o zróżnicowanych długościach, grubościach, kształtach i materiałach główek, lakierowane, surowe, ze specjalną powłoką zapobiegającą ślizganiu się pałek czy też o profilowanym trzonku.

Jak odnaleźć się w tym gąszczu propozycji i wybrać pałki, które idealnie będą pasowały do TWOICH dłoni? W tym poradniku postaramy się przybliżyć zasadnicze różnice między poszczególnymi modelami i wytłumaczyć jak konkretne elementy pałki wpływają na jej zachowanie podczas gry.

 

Materiał

Ważnym elementem w kryterium wyboru pałek jest materiał z jakiego zostały wykonane. Obecnie najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji pałek są:

  • hikora

  • klon

  • hornwood

  • grab

  • dąb

  • tworzywa sztuczne

 

Hikora

Drewno hikory a dokładniej orzecha północnoamerykańskiego jest najczęściej używanym surowcem do tworzenia pałek perkusyjnych. Swój sukces zawdzięcza bardzo spójnej strukturze a także wytrzymałości i elastyczności. Pałki wykonane z hikory bardzo rzadko pękają w pół dzięki silnie połączonym włóknom biegnącym wzdłuż pałki. Dzięki takiej strukturze pałki nie łamią się a jedynie ich wierzchnia warstwa łuszczy się aż do momentu, gdy pałka jest zbyt cienka i poddaje się wskutek uderzenia. Hikora jest drewnem stosunkowo ciężkim przez co pałki bardzo dobrze leżą w dłoni co przekłada się na łatwość ich kontroli.

 

Klon

Drewno klonowe jest zdecydowanie lżejsze od hikory. Ich wytrzymałość jest mniejsza niż pałek hikorowych jednak nie znaczy to, że są gorsze. Dzięki użyciu miększego materiału, podczas uderzenia np. w obręcz pałka odkształca się przez co powstają charakterystyczne wgniecenia. Poprzez ściśnięcie drewna, staje się ono w tym miejscu bardziej wytrzymałe na przyszłe uszkodzenia. Pałki klonowe polecane są szczególnie do lżejszej gry także ze względu na ich brzmienie. Jest ciepłe i stosunkowo wysokie.

 

Hornwood

Hornwood jest zwyczajową nazwą na liczne grono bardzo twardych, egzotycznych drewien.

Ich charakterystyka jest podobna do grabu czy akacji jednak różnią się od nich zwiększoną gęstością oraz kolorem. Pałki wykonane z hornwood'u są bardzo twarde i ciężkie. Idealnie sprawdzą się jako pałki do ćwiczeń oraz do mocniejszej muzyki. Są także dobrym wyborem dla tych którzy znaleźli już odpowiedni rozmiar pałek dla siebie, jednak chcieliby żeby pałki były cięższe.

 

Grab

Drewno grabowe jest drewnem twardym jednak dość lekkim. Jest podobne do drewna klonowego jednak nie brzmi tak wysoko. Jego niska elastyczność wpływa negatywnie na wytrzymałość pałek, gdyż nie znoszą one tak dobrze silnych obciążeń (rimshoty, gra szyjką o bell). Lekkość pałek wykonanych z grabu może przydać się w niektórych sytuacjach muzycznych. Innym argumentem przemawiającym za pałkami grabowymi jest ich cena- przeważnie dużo niższa niż w przypadku pałek np. z hikory.

 

Dąb

Pałki wykonane z dębu są bardzo twarde a co za tym idzie ich elastyczność jest mniejsza. Mimo to, dąb jest ciekawą propozycją dla osób których nie przekonują hikorowe pałki. Są one nieco lżejsze jednak ich wytrzymałość ciągle nie jest najgorsza. Brzmienie dębowych pałek jest bardzo precyzyjne i punktowe.

 

Tworzywa syntetyczne

Pałki z tworzywa syntetycznego są dobrym wyborem dla tych, którzy chcą się długo cieszyć swoimi pałkami. Niestety ich brzmienie różni się nieco od brzmienia pałek drewnianych. Tworzywa sztuczne nie pochłaniają także wilgoci z dłoni przez co po dłuższej grze pałki mogą zacząć się ślizgać. Ich wytrzymałość jest bardzo wysoka i przy prawidłowym użytkowaniu praktycznie nie istnieje możliwość złamania takich pałek. Pałki z tworzywa sztucznego ulegają jedynie złuszczaniu i ścieraniu się wierzchniej warstwy głównie na skutek gry na hi-hacie czy też crashach. Wyjątkami w tej kategorii są obecnie pałki Titan marki Vic Firth oraz pałki marki Ahead. Titan'y stworzone są z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym. Dzięki wydrążonemu trzonkowi i unikalnemu połączeniu materiałów pałki te brzmią i leżą w dłoni bardzo podobnie do pałek z drewna jednak ich wytrzymałość jest zdecydowanie większa. Pałkami tymi można grać regularnie przez kilka miesięcy bez obawy, że pękną. Ahead'y natomiast są ciekawym połączeniem metalowego rdzenia z syntetycznym trzonkiem oraz syntetyczną, wymienialną tulejką pełniącą rolę części trzonka oraz szyjki. Element ten jest łatwy do wymiany oraz całkiem wytrzymały. Minusem jest jedynie feeling. Pałki te nie oddają tak realistycznie zachowania ich drewnianych odpowiedników jednak dzięki bogatej ofercie modeli każdy znajdzie jakąś parę dla siebie.

 

Rozmiar

Ok, kwestię materiału mamy już za sobą... Ale co dalej? Są przecież setki oznaczeń typu 5A, 2B, 7A, 5BX, 140C, 135A, MJC3, STH itp. Jak się w tym odnaleźć? Aktualnie na rynku istnieje wielu producentów pałek, którzy bardzo różnie oznaczają swoje modele. Niestety producenci pałek dążąc do indywidualizmu tworzą pałki o tym samym oznaczeniu jednak różnią się one od pałek konkurencji. To oznacza, że model 5A marki Vic Firth różni się od pałek 5A marki Vater. Wprowadza to sporo dodatkowego zamieszania jednak różnice te na szczęście są dość niewielkie. Ogólny schemat „budowy” oznaczenia pałki wygląda następująco: liczba na początku oznacza grubość oraz długość, natomiast litera z tyłu oznaczenia definiuje typ główki. Dodatkowo, jeśli spotkamy się z oznaczeniem np. 5BX to oznacza to pałkę 5B jednak nieco przedłużoną. Zazwyczaj różnica ta to dodatek ok. jednej długości główki pałki. U większości producentów zasada jest dość prosta- im większa liczba na początku oznaczenia tym pałka jest cieńsza. Oczywiście znajdziemy od tego kilka odstępstw. Na przykład pałki 85A wcale nie są wykałaczkami. Klasyfikują się pomiędzy rozmiarem 5A a 7A. Podobnie model 1A nie jest kłodą a dłuższą i nieco grubszą odmianą 5A. Wyjątkiem są pałki naszej rodzimej marki Gładek, których oznaczenia to np. Jazz 135D. Z takich oznaczeń odczytujemy, że jest to pałka przeznaczona głównie do lżejszej muzyki (umiejscowienie środka ciężkości), o grubości 13,5mm oraz o główce typu D. 

Główka


Ostatnim istotnym elementem pałki, który trochę omijaliśmy jest jej główka. Istnieją dziesiątki różnych kształtów główek i wszystko ogranicza jedynie wyobraźnia producenta czy też artysty z którym producent współpracuje przy wytwarzaniu jego sygnowanych pałek. Wszystkie pałki mogą mieć zarówno główki drewniane jak i nylonowe i to jest główny podział. Główki drewniane są najczęściej stosowane ze względu na zbalansowane proporcje pełnego brzmienia oraz dobrej artykulacji. W zależności od rodzaju drewna z jakiego pałka została wyprodukowana dźwięk może być zupełnie inny. Im twardsze drewno tym brzmienie jest ostrzejsze oraz bardziej skupione. Im miększe drewno tym brzmienie jest ciemniejsze oraz bardziej pełne. Natomiast pałki z główką nylonową umożliwiają wydobycie bardzo jasnego, punktualnego brzmienia. Szczególnie tyczy się to talerzy gdzie dźwięk staje się bardzo selektywny oraz czysty.

 

Kolejnym kryterium jest kształt pałki. Teoria jest taka, że im większa jest powierzchnia styku główki z naciągiem lub talerzem tym dźwięk jest ciemniejszy oraz bardziej pełny. Mniejsza powierzchnia styku zapewnia jasne, selektywne brzmienie. Kształt pałki powinniśmy zatem dopasować do swoich własnych preferencji oraz do ustawienia zestawu.

 

Szyjka
Długość szyjki oraz jej kształt decydują o tym, czy środek ciężkości pałki będzie przesunięty bardziej do przodu czy też do tyłu. Im dłuższa i węższa szyjka tym środek ciężkości jest przesunięty bardziej w tył pałki. Grubsza i krótsza szyjka zapewnia przeniesienie środka ciężkości w kierunku główki. Kiedy środek ciężkości pałki znajduje się bardziej z tyłu, pałka staje się łatwiejsza do opanowania oraz szybsza. Minusem jest słabsza siła uderzenia oraz mniejsza wytrzymałość w okolicach szyjki. Natomiast pałki o grubej i krótkiej szyjce cechują się wyższą wytrzymałością oraz większą siłą uderzenia. Niestety cechy te odbijają się na zmniejszeniu szybkości operowania takimi pałkami a ponadto musimy włożyć więcej siły w grę co skutkuje szybszym męczeniem się.

Powierzchnia pałek


Ostatnią cechą pałek jest wykończenie ich powierzchni. Wyróżniamy tutaj ich 4 typy.

Surowe

Pałki o surowym wykończeniu nie są pokryte żadną substancją. Cechuje je bardzo dobra przyczepność oraz łatwość pochłaniania potu z dłoni. Niestety grając takimi pałkami możemy trochę szybciej nabawić się odcisków w porównaniu z lakierowanymi pałkami.

Lakierowane

Większość pałek na rynku posiada cienką powłokę bezbarwnego lakieru. Zapewnia on szybkie odprowadzenie potu bez jego wnikania w drewno. Lakierowane pałki są także przyjemniejsze w dotyku. Osoby z mocno potliwymi dłońmi mogą mieć problem z wyślizgującymi się pałkami podczas pierwszych chwil gry.

Pokryte farbą

Pałki to co do odczuć oraz właściwości nie różnią się zbytnio od ich lakierowanych braci. Jeśli znudził Ci się naturalny wygląd pałek lub szukasz czegoś co wyróżni cię spośród tłumu to kolorowe pałki mogą być dobrym wyborem.

Z gumowym uchwytem

Pałki z gumowym uchwytem sprawdzą się idealnie kiedy twoje kije nie trzymają się rąk. Dzięki pokryciu rękojeści cienką warstwą gumy nabierają one niezwykłej przyczepności co gwarantuje, że pałka już nigdy nie ucieknie ci z ręki. Dodatkowo, powłoka ta tłumi część wibracji przechodzących na ręce podczas gry sprawiając, że gra staje się bardziej komfortowa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl